מחלקת ילדים ונוער

מאז שנת 2001 איבדו יותר מ- 1000 ילדים הורה אחד, ו- 38 איבדו את שני הוריהם, בפיגועי טרור. מחלקת הנוער שלנו תומכת כיום בקרוב ל- 600 בנים ובנות שכולים וילדים שנפגעו בגופם או בנפשם. כל ילד כזה חייב לדעת שהוא לא לבד. יש מישהו שנמצא שם רק בשבילו, מישהו שאכפת לו.
הילדים והנוער משובצים לאחת משבע קבוצות-גיל על מנת להבטיח טיפול מיטבי. רכזי הקבוצות מגיעים לרוב מהתחומים הטיפוליים ועוברים הכשרה והכוונה מתמדת מפסיכולוג קליני בכיר. מגוון הפעילויות כולל מחנות לינה טיפוליים, סדנאות בסופי-שבוע, תכניות קיץ, ייעוץ אישי, קבוצות תמיכה, תכנית אח גדול/אחות גדולה ועוד.
הסיוע הניתן לכל ילד הוא מקיף: קהילתית – הרכז מעורב בקשרים החברתיים של הילד ומוודא שבית-הספר, תנועת הנוער ומוסדות הקהילה מודעים לצרכיו כנפגע טרור. חברתית – מחלקת הנוער מפגישה את הילד עם נפגעים אחרים בגילו ויוצרת עבורו קבוצת תמיכה פעילה, המלווה אותו גם בבגרות. טיפולית – הרכז מקשר בין הילד ובין משפחה אחת על שלל האפשרויות שהיא מציעה, ומכוון את הילד לטיפול הייחודי המתאים לו, בתוך הארגון ומחוצה לו.

תכנית אח בוגר: ילדים שאיבדו הורה או אח, איבדו מקור חשוב ליציבות ולביטחון. משפחה אחת מצמידה להם סטודנטים המצויים עמם בקשר שוטף, ישיר ותומך. הם מבלים יחד, מכינים שיעורי בית, משוחחים בטלפון וברשתות החברתיות ונמצאים יחד בימי-הולדת כמו גם באזכרות. האח הבוגר מהווה מודל אכפתי וקשוב, וכן עוקב אחר תהליך ההחלמה של הילד ונכון לסייע לו בכל עת.

העשרה חינוכית: חינוך הינו מרכיב חיוני ומשמעותי בחייהם של ילדים ובני נוער. בעקבות אסון כמו פיגוע טרור, סובלים ילדים מקשיים בתפקוד הלימודי וביכולת הריכוז. משפחה אחת מספקת את המשאבים הנחוצים להם לקבלת סיוע לימודי, כמו מורים פרטיים, חונכים וקבוצות לימוד מיוחדות. כך לומד הילד בדרך שלו, ובמקביל מצליח לעמוד בדרישות ובקצב של הכיתה.

מחנות טיפוליים:מחשבה רבה מוקדשת לתכנון המחנות השנתיים בחנוכה (4 ימים), בפסח (3 ימים) ובקיץ (7 ימים). זאת כדי ליצור איזון נכון בין פעילויות פנאי וכיף המאפשרות שמחה ופורקן רגשי, סדנאות ותרפיות חווייתיות להעצמה ולגיבוש, לבין טיפול קבוצתי ואישי לעיבוד שכול וטראומה. בין הפעילויות במחנות: טיולים, סיורי ג’יפים, שחיה, סרטים, אתגרי שטח, סדנאות תנועה ומגע, אומנות, דרמה ועוד. 

שבתונים: כל קבוצת-גיל נפגשת שלוש פעמים במהלך השנה לסופשבוע של ביחד, המקבץ ילדים ובני-נוער מכל רחבי הארץ. ערב שבת מעניק הזדמנות לשיחות ולדיונים באווירה אינטימית ומגבשת, וביום השבת מאפשרות הפעילויות החברתיות והטיפוליות לעבד אבל וכאב ובו-בזמן להעצים את הילדים.